Különösebb hírverés nélkül átírták a napokban a 2021 végén indult lakossági napelemes és fűtéskorszerűsítési pályázat végrehajtásának határidejét, illetve a projektek fizikai befejezésének szabályrendszerét – vette észre a Portfolio.
Mostanáig több mint 17 ezer háztartásnak ítéltek oda összesen több mint 71 milliárd forint támogatást az év elején indult lakossági Napenergia Plusz Programban – közölte keddi Facebook-posztjában az Energiaügyi Minisztérium.
Hétfő estig 15231 támogatási kérelem befogadásáról született döntés a modern napelemes rendszerek telepítését ösztöntő pályázaton, összesen több mint 62 milliárd forint értékben – közölte kedd reggeli Facebook-posztjában az Energiaügyi Minisztérium.
A 100%-os támogatási intenzitású napelemes pályázat kifizetései és elszámolásai olyan mértékben húzódnak már, hogy az nemcsak a kivitelező napelemes cégeknek fáj, hanem a pályázó családoknak is. A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség által tragédiaközelinek nevezett helyzet pedig már tovagyűrűző negatív hatással jár más kivitelezőkre is.
Már több mint 5000 nyertes van a Napenergia Plusz Programban – hívta fel hétfői Facebook-posztjában a figyelmet az Energiaügyi Minisztérium.
Az az adószámmal rendelkező magánszemély, akinek elutasította a kiíró a támogatási kérelmét az új lakossági napelemes pályázatban, mert azt feltételezte, hogy a megjelölt ingatlanban gazdasági tevékenységet folytat (ami kizáró ok), méltányossági alapon kifogást nyújthat be a döntés ellen – jelentette be kedden egy közleményben a kiíró NFFKÜ Zrt. Ha a kifogásban hitelt érdemlően tudja igazolni a pályázó, hogy az adott ingatlanban nem zajlik gazdasági tevékenység, (csak egy másik ingatlanban), akkor ez alapján újra fogja értékelni a támogatási kérelmet a kiíró, és így megnyílhat az út a támogatás elnyerésére – gyakorlatilag ez a lényege a keddi bejelentésnek.
A háztartási és ipari méretű naperőművek, illetve a saját célra termelő visszwattos rendszerek együttes beépített névleges kapacitása már elérte a 6100 megawattot mostanra, azaz két év alatt duplázódott a magyarországi naperőművi kapacitás – hívta fel a figyelmet keddi Facebook-posztjában az Energiaügyi Minisztérium. Erről a témáról is szó lesz a Portfolio április 11-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján. További részletek itt érhetők el.
A Napenergia Plusz Programban már több, mint 26 ezren jelentkeztek, mintegy 4000 támogatási kérelem már be is érkezett, a feldolgozás folyamatos – közölte csütörtöki Facebook-posztjában az Energiaügyi Minisztérium.
Február 5-től elkezdte kiküldeni a pályázat kiírója az előregisztrációk jóváhagyásáról szóló értesítéseket, illetve a hiánypótlásra való felszólításokat, és vannak már olyanok is, akik benyújtották az első támogatási kérelmeket is – jelezte keddi közleményében az Energiaügyi Minisztérium.
Csütörtök reggelig már több, mint 20600 előregisztrációt nyújtottak be az új lakossági napelemes és energiatárolós pályázatban, ami bár jócskán meghaladja az előzetesen tervezett nyertes darabszámot (15160), de nem zárja még le a folyamatot a tárca, nem is teheti, hiszen még nem ismeri a regisztrációk mögötti konkrét projektterveket, és könnyen lehet, hogy végül a 15 ezernél több lesz a ténylegesen támogatott családok száma – gyakorlatilag ezt üzeni a Portfolio érdeklődésére az Energiaügyi Minisztérium által csütörtökön küldött válasz.
Felfokozott az érdeklődés a hétfőn, január 15-én induló új lakossági napelemes pályázat körül, mert idáig már 555 vállalkozó végezte el az előregisztrációt és még száz céggel bővülhet a lista, amelyek együtt eddig 555 eszközre nyújtottak be regisztrációs kérelmet – összegezte vasárnapi Facebook-posztjában az Energiaügyi Minisztérium. Az is a pályázat körüli pezsgésre utal, hogy az eddigi összes ügyfélszolgálati megkeresés fele az utóbbi egy hétben ömlött be.
Fontos szabályok léptek hatályba 2024. január elsején a háztartási méretű kiserőművek elszámolásánál, mert a két ünnep közt megjelent kormányrendelet tisztázta az összes részletszabályt, így egyfajta korszakhatárt is kijelölt a szaldó és a bruttó elszámolási rendszer között; az újonnan bevezetett havi szaldó körüli félreértéseket pedig egy friss energiaügyi minisztériumi közlemény oszlatta el. Mindezek alapján az alábbiakban bemutatjuk, hogy milyen változásokról döntött a kormány, és így kire pontosan milyen szabályok vonatkoznak. Jó hír, hogy a korábbi kormányzati szándékkal összhangban a Portfolio információi szerint a helyreállítási programból finanszírozott lakossági napelemes pályázat több tízezer nyertese is az éves szaldó elszámolásba kerülhet a belengetett bruttó elszámolás helyett abban az esetben, ha 2025 végéig üzembe helyezi a rendszerét.
Legfeljebb 5 millió forint vissza nem térítendő támogatást kínál az új lakossági napelemes és tárolótelepítési pályázat, amellyel legfeljebb a beruházás 66%-át támogatja a kormány tisztán magyar költségvetési forrásból, egy összetett feltételrendszer mentén – ez néhány kulcselem a hétfő este bejelentett felhívásból. Összességében a pályázat jó lehetőség azoknak, akik 2024-től a még nem minden részletében tisztázott bruttó elszámolási rendszerben szeretnének napelemet és energiatárolót is telepíteni, hogy a villamosenergia felhasználásuk minél nagyobb részét saját termelésből fedezzék, és az előző lakossági napelemes pályázat számos keserű tapasztalatáról hallani se akarnak. Ezzel együtt az új pályázatban is számos megkötés, illetve kizáró tényező van, amelyekre nagyon oda kell figyelni.
Fontos részletek derültek ki a pályázatról: a korábbi várakozásokkal ellentétben legalább 20 ezer helyet végül kicsivel több mint 15 ezer háztartás részesülhet majd az állami támogatásból a napelemek és energiatárolók telepítésre. A pályázati időszak jövő januárban kezdődik, egy háztartás pedig legfeljebb 5 millióra forintra pályázhat a 75 milliárd forint keretből. Nem lesz területi lehatárolás, hanem az egész országban egyszerre nyílik meg a folyamat.
A korábbi bejelentéshez képest nagyobb kapacitású napelem és tároló együttes létesítéséhez is lehet majd támogatást igényelni - számolt be Facebook-oldalán a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség, miután szerdán egyeztettek a szektor érdekképviseleti szervei az illetékes minisztériummal.
Több, mint másfél évvel a pályázat benyújtása, és a 40%-os előlegek részbeni kifizetése után idén júliusban újra megnyílt az online elszámolási felület a 100%-os lakossági napelemes pályázatban. Mind a pályázók mind a kivitelezők nagy reménnyel várták ezt a pillanatot abban bízva, hogy végre elindulhat a mintegy 35 000 lakossági projekt kivitelezése még a téli fűtési szezon előtt.
Fájdalmas fejlemény lehet ez Kijevnek.
Jelentős kedvezmények jönnek.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
Három év alatt háromszor csökkentették a bíborosok fizetését.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?